Úvod \

Naše tipy na vhodnú kozmetiku Alcina a Alpecin

Naše tipy

SynCare Tělový peeling omladí vaši pleť
Tělový peeling CPK neobsahuje suroviny živočišného původu a je současně nezávisle certifikován jako Certifikovaná přírodní kosmetika BIO nebo Certifikovaná přírodní kosmetika CPK.

Základní popis: Tělový peeling s himalájskou solí BIO CPK představuje formu jemného tělového peelingu, který je vyrobený bez klasických „chemických“ přísad v kvalitě BIO. Přípravek obdržel nezávislou certifikaci - Certifikovaná přírodní kosmetika (CPK).

Jemná, speciálně mletá himalájská sůl propůjčuje peelingu výjimečné vlastnosti. Díky velikosti solných himálajských krystalů je svrchní vrstva pokožky šetrně obrušována, aniž by masáž jakkoli dráždila kůži. Výsledkem je jemná kůže, zbavená povrchových nečistot a zrohovatělých zbytků.
Výborné masážní vlastnosti zaručuje směs vybraných rostlinných olejů v bio kvalitě v čele s meruňkovým a babasu olejem, které doplňuje
bambucké máslo. V certifikované přírodní a bio kosmetice nesmí být syntetické parfémy, a proto tělovému peelingu propůjčuje přirozenou vůni extraktu propolisu v slunečnicovém oleji bez rizikových alergenů.
Přípravek je určen pro masážní peeling celého těla. Zvláště vhodný je pro pokožku +35 a +55 nebo pro profesionální kosmetickou
salonní masáž, včetně aromaterapeutické péče.

Použití: Nanese se přiměření množství na místa peelingu a krouživými pohyby se provede peeling.
Konzervační látky: nejsou přítomny
Účinné látky: jemně drcené krystaly himálajské sůli, INCI: Sodium Chloride - pro šetrný peeling;
extrakt propolisu, INCI: Propolis Extract - vonné vlastnosti;
babasu olej, INCI: Orbignya Oleifera Seed - masáž

 

Himálajská sůl patří k vyhledávaným typům kamenných stolních solí. Těží se v paňdžábském regionu v Pákistánu pod Himálajemi. Na rozdíl od klasické stolní soli má slabě narůžovělou barvu a mírně trpčí chuť, což je dáno malým obsahem solí hořčíku. Himálajská sůl patří k solím druhohorním a řadí se k starým typům halitů. Údajně lepší vlastnosti pro výživu nebyly potvrzeny, avšak v kosmetice je hojně využívána jako šetrný peeling.

 

Mýt či oplachovat?
Umýváte si pokožku těla stejně jako rukou nebo jako vlasy?
Děláte chybu. Mytí těla vyžaduje zcela jiný postup. Zatímco u rukou nebo u vlasů je předpoklad většího znečištění v průběhu několika hodin, kůže krytá oděvem vyžaduje spíše šetrné opláchnutí než intenzivní mytí.
Při ranním nebo večerním sprchování dbáme nejdříve na to, aby pokožka byla rovnoměrně zvlhčená. Následně ji znovu a pečlivěji opláchneme bez tělového mýdla proudem teplé vody o střední intenzitě. Tím odstraníme drobné mechanické nečistoty. Poté dávkujeme do dlaní tělové mýdlo nebo tělový šampon SynCare SENSITIVE hydratační tělový šampon nebo SynCare 100% kyselina hyaluronová hydratační tělový šampon. Šamponem vytvoříme pěnu, kterou umýváme šetrně pokožku.

SynCare Hydratačný telový balzam 100% kyselina hyaluronová
Hydratácia je pri opaľovaní dôležitá, upokojujúci účinok, s kyselinou hyalurónovou, s vitamínom C.

Hydratácia pleti obmedzuje riziko spálenia
Väčšina z nás už nepodceňuje voľbu ochranných prípravkov pri opaľovaní. Kým pred 10 rokmi bola bežná kozmetika s SPF 8 i 10, dnes sa stáva vzácnosťou SPF 15. Varovanie dermatológov dosiahla svoj cieľ a ľudia sa všeobecne viac chráni pred slnečným žiarením. Základom je dnes SPF 20 a postupne stúpa spotreba najvyššej ochrany SPF 50+.

Hydratácia pleti pred, v priebehu a po opaľovaní je doteraz zanedbávaná. Pritom je dôležitá pre optimálne opálenie aj pre obmedzenie rizika spálenia pokožky. Samotné opaľovacie prípravky síce čiastočne môžu pleť hydratovať, avšak ich hlavným účelom je ochrana pri opaľovaní. Hydratácia kože, ktorú sprostredkováva kúpeľ, je len krátkodobá a vlastná kúpeľ vedie k zmývaniu prípravku.

Hydratačné mlieka a gély sú optimálnym riešením pre správnu hydratáciu pokožky. Nesmie byť mastné a ideálne by mali obsahovať, okrem vody, ďalšie hydratačné zložky - napríklad kyselinu hyalurónovú alebo glycerín. Nanášajú sa 25 až 30 minút pred opaľovaním a po osprchovaní po opaľovaní.
SynCare Hydratačný telový balzam 100% kyselina hyalurónová je ideálny prípravok pre hydratáciu pleti pri opaľovaní.

 

Môžete sa ešte na dovolenke opaľovať, keď ste sa spálili?
Vždy záleží na dĺžke pobytu na slnku a intenzite "spálenia". Znovu vystaviť pokožku slnečnému žiareniu je možné až po úplnom odznení začervenania sa súčasným objavením sa pigmentácie. U mierneho "spálenia" to býva tretí až štvrtý deň. Pri intenzívnom solárnom erytému najskôr až po 6. - 7. dnu a vždy v kombinácii s vysokou SPF ochranou najlepšie 50+, ktorú postupne znižujeme na SPF 30 až 20.

 

Prvá pomoc pri nežiaducich reakciách na opaľovanie
Medzi časté nežiaduce reakcie na opaľovanie patrí spálenie pokožky (solárna dermatitída) a fototoxická reakcia.
Spálenie pokožky - prevenciou je vysoký UV faktor. Dôležitá je dobrá hydratácia pokožky pred aj po opaľovaní a optimálny pitný režim. Pri spálení používame gélové prípravky - SynCare Gél s arganovým olejom, pri miernom spálení postačí SynCare Hydratačný telový balzam 100% kyselina hyaluronová.
Fototoxická reakcia - v aplikovanom prípravku, ale tiež napríklad v perorálnom liečive alebo potravine je obsiahnutá látka, ktorá zvyšuje vnímavosť kože na UV žiarenie. Hlavným prejavom je intenzívne svetlo červené začervenanie pokožky, často s pľuzgieriky. Postihnuté miesta chladíme liečivými gély - vhodný je Fenistil gél, ktorý uľaví tiež od pocitov svrbenia. Tieto účinky má takisto Hydrocortison masť 1%. Súčasne môžeme podať antihistaminikum - napr. Xyzal.

SynCare Čaj pre štíhlu líniu - doplnok stravy

Úplne na bylinnej báze, neobsauje umelé látky, vhodný pre redukčné diéty.

Základný popis a balenia: Čaj pre štíhlu líniu predstavuje osobitnú triedu špeciálnych potravín, tzv. doplnkov stravy. Všetky účinné látky v čaji obsiahnuté sú výhradne prírodného pôvodu a súčasne majú dokázané účinky v oblasti regulácie telesnej hmotnosti alebo osvieženie a relaxácie tela. V SynCare Čaju pre štíhlu líniu nenájdete umelé dochucovadlá ani syntetické farbivá. Jeho aróma je dané výhradne prítomnosťou jednotlivých bylín.

Charakter čaju: doplnok stravy pre reguláciu a kontrolu telesnej hmotnosti a relaxáciu organizmu.

Veková kategória: pre osoby staršie ako 18 rokov.

Hlavné účinné byliny v čaji:
cesmína paraguayská - kontrola telesnej hmotnosti a osvieženie tela
ibištek sudánsky - podpora vylučovanie vody z tela, obmedzenie prejavov "ťažkých nôh" a osvieženie tela
pomarančovník horký - relaxácia tela

Dávkovanie: Dospelí dve šálky denne po dobu najviac jedného mesiaca. Potom kúru môžete opakovať po najmenej jednom mesiaci.

Poznáte cesmínu paraguayskou?
Tento strom má pôvod v južnej Amerike a u nás sú známe predovšetkým jeho listy, ktoré slúžia na prípravu čaju s názvom Yerba maté. Práve tie obsahujú špecifické obsahové látky, ako je kofeín, teofylín, vitamíny A, C a skupiny B. K známym vlastnostiam čaju z listov cezmíny patrí obmedzenie pocitu hladu, podpora trávenia a mierne diuretické účinky. Súčasne má priaznivý efekt na nervový systém a potláča únavu.

 

Strie a telesná hmotnosť
Strie sú jazvy, ktoré vznikajú v dôsledku drobných prasklín v podkoží. Preto ich nazývame ako pajazvičky, aby sme ich odlíšili od klasických traumatických a pozánětových jaziev v koži.

Vplyv telesnej hmotnosti na tvorbu strií
Ide o nepriamy vplyv, ktorý úzko súvisí s rozložením telesného tuku. Celková telesná hmotnosť môže byť normálna, ale v miestach náhleho zvýšenia tlaku na kožu - napr. na bruchu alebo v oblasti zadku pri rýchlom raste - môže dôjsť k vzniku trhlín v podkožnom väzive a objaví sa strie. Rovnako tak nerovnomerné rozloženie tuku s maximom v oblasti brucha, zadku a stehien môže viesť k vzniku pajazvičiek - strií.

Strie a telesná záťaž
Elastické vlákna v koži a podkoží možno napínať iba po určitú hranicu, ktorá závisí od individuálnych podmienok každého z nás, ale aj na charaktere a intenzite telesného cvičenia. Pravdepodobnosť vzniku striám pri neúmerné alebo náhlej telesnej záťaži je vysoká. Súčasne sa pokladá za rizikové pre vznik strií tiež ťažké telesné cvičenie bez zodpovedajúceho rozcvičenie.

SynCare prípravky pre kontrolu telesnej hmotnosti a proti striám
Pre optimálnu kontrolu telesnej váhy, a to aj v tehotenstve, je vhodný SynCare Čaj pre štíhlu líniu. Ako prevencia vzniku striám a na menšie strie odporúčame SynCare StriHyal gél v kombinácii s masážnou pomôckou SynCare Massage roller.

SynCare Očné liftingové sérum so zlatými pigmenty v starostlivosti nielen okolo očí

Hovorí sa, že pokožka okolo očí a pier je najcitlivejšie častí kože na tvári. Znesiete ak prípravky v týchto partiách, spravidla sú dobre tolerované aj v iných lokalitách. Vďaka vysokej kvalite očných sér SynCare je možné ich použiť aj pre starostlivosť o citlivú pleť.

Očné liftingové sérum so zlatými pigmenty v kombinácii s ďalšími prípravky:
Očné liftingové sérum so zlatými pigmentmi poskytuje pleti okolo očí predovšetkým intenzívnu rejuvenáciu a lifting. Do pleti sa ľahko vklepává končekmi prstov. Dve kvapky séra môžete pridať do dlane a zmiešať ich s Očnou maskou BIO CPK. Takto obohatenú masku rozprestrite v tenkej vrstve nielen bezprostredne okolo očí, ale aj na čelo a líca. Na záver naneste Renovia Očný krém BIO CPK.

Očné liftingové sérum so zlatými pigmentmi môžete použiť aj ako celopleťové sérum. Po odlíčenie a čistenie pleti odporúčame tvár, prípadne krk a dekolt hydratovať Tonikom hydratačným, na každú tvár, na čelo, na oblasť brady, krku a dekoltu pridajte po kvapke séra (celkom 6 kvapiek), sérum zapracujte a naneste v silnejšej vrstve ako masku Očný krém s kyselinou hyalurónovou alebo Očnú masku.

Zlaté pigmenty v kozmetike

Tak zvané zlaté pigmenty obsahujú jednoduché anorganické soli, ktoré po zmiešaní vytvárajú dokonalý zlatistý lesk. Toto sa využíva pre zvýšenie jasu pleti. Ich veľkou výhodou je, že dobre prilnou k pokožke alebo k riasam. Výrobou pigmentov so zlatým efektom sa zaoberá rad svetových firiem.
SynCare využíva pigmenty nemeckej firmy MERCK, ktorá je známa vysokou kvalitou ponúkaných surovín.

Lupiny vo vlasoch - aktuálny pohľad na boj proti nim

Ako sa tvoria lupiny vo vlasoch
Lupiny vo vlasoch prvotne predstavujú zvyšky rohoviny spolu s mazom. Existujú dva druhy lupín - mastné a suché. Prvým môže byť jeden z prvých prejavov alebo sprievodný fenomén seboroickej dermatitídy, druhý typ suchých lupíniek je často spôsobený vrodenou tendenciou k vyschnutiu kože, ktorá sa vyskytuje aj na pokožke hlavy. Častou príčinou tohto "suchého" typu lupín je nesprávna starostlivosť o vlasy. Príliš časté umývanie, chemické pretrvávajúce alebo nevhodné spôsoby sušenia prispievajú k ich vývoju.

Vzťah lupín k seboroickej dermatitíde
Zatiaľ čo takzvané suché lupiny môžu byť relatívne ľahko redukované pomocou starostlivosti o vlasy, mastné lupiny sú väčším a obzvlášť dlhodobým problémom. Sú spojené so seboroickou dermatitídou. Ide o pomerne časté ochorenie kože, ktoré sa prejavuje najmä zvýšenou produkciou kožného mazu nielen na pokožke hlavy, ale často aj v oblasti obočia, viečka, nosových jaziev, ale aj na koži nad stenom a na zadnej strane medzi ramenami. Vlasy sú zvyčajne ochorením charakterizované tvorbou žltkastých na seba sa vrstvících šupiniek, ktoré sa olupujú a tvoria prejav tzv. "mastných lupín". Nadmerná tvorba mazu je bohatým energetickým zdrojom pre rad mikroorganizmov, ktoré prirodzene žijú na pokožke. V situácii nadmerného kožného mazu často rastú a vytvárajú obraz mikrobiálneho zápalu kože vrátane typického začervenania a svrbenia. V centre pozornosti sú niektoré kvasinky Malassezia. To je dôvod, prečo sa niektoré lupiny môžu liečiť antimykotikami.

Úloha mazu pri tvorbe lupín
Existuje značná závislosť medzi aktivitou mazových žliaz a tvorbou lupín, ktorá je významne spojená s ľudským vekom. Zvýšený výskyt pozorujeme v útlom detstve, následný pokles pokračuje až do puberty, opätovný vzostup v adolescencii a v mladšom dospelom veku, s ďalším poklesom v neskorej dospelosti. Zloženie kožného mazu je individuálne, ale je vždy zmesou triglyceridov, mastných kyselín, voskov, sterolov, skvalénu, cholesterolu a jeho esterov. Najmä voľné mastné kyseliny hrajú kľúčovú úlohu pri podráždenosti pokožky, ktorú pozorujeme pri tvorbe "mastných" lupín.

Optimálna kozmetická starostlivosť o mastné lupiny a začiatok seboroickej dermatitídy
1. Vylúčiť alebo obmedziť chemickou starostlivosť o vlasy typu farbenie a trvalých.
2. Optimálna frekvencia umývanie vlasov je ob deň.
3. Vysušte vlas vlažným vzduchom.
4. Každá pokrývka hlavy by mala byť čo najvetranejšia.
5. Upozorníme klientku/klienta, že náhle zmeny teploty, potenie alebo naopak veľmi suchý vzduch môžu stav zhoršiť.

Ako správne používať SynCare šampón proti lupinám
SynCare Šampón proti lupinám je cielený dermokozmetický šampón, ktorý potláča tvorbu lupín vo vlasoch. Obsahuje účinné látky s pôsobením proti mikroorganizmom a obmedzuje tvorbu mazu. Šampón sa nanáša na dlaň a potom sa masíruje na mokré vlasy. Vznikne pena, ktorá sa starostlivo votrie až k výstupu vlasového stvolu. Ak sú známky seborei prítomné aj na čele a v obočí, prípadne v nosoústnej ryhe, môže sa pena naniesť aj do týchto oblastí. Šampón sa nechá pôsobiť 5 až 7 minút, potom sa dôkladne opláchne vlažnou vodou. Šampón sa používa ob deň alebo u menej mastných vlasov ob dva dni, najviac po dobu 45 dní.

Kedy odporučiť návštevu kožného lekára
Ak sú okrem lupín prítomné aj významné známky seboroickej dermatitídy vo vlasoch a na tvári - najmä výraznejšie začervenanie, šupiny v obočí, zápalové ložiská pripomínajúce aknóznu pustuly.

Rozdiely medzi bio potravinami a bio kozmetikou

Na stránkach Spravodajcu sme sa bio kozmetikou zaoberali nezčíselněkrát. Napriek tomu pokladáme túto tematiku za stále aktuálnu. Český trh kozmetických prípravkov je silne konkurenčný a akákoľvek "výhoda" predstavuje ako marketingový, tak odborný potenciál. Umenie správne ponúknuť a vysvetliť, čo je bio, je dôležité nielen pre predaj, ale predovšetkým pre dôveru medzi kozmetičkou, poťažmo lekárňou a klientom.

História ekologického poľnohospodárstva
Bio potraviny nie sú pojmom, ktorý sa objavil v poslednom desaťročí. Pravdou je, že tesne pred 1. svetovou vojnou, niekedy okolo roku 1910, začal britský botanik Sir Alber Howard propagovať spôsoby ekologického poľnohospodárstva. Spolu s jeho ženou, ktorá sa zaoberala fyziológiou rastlín, vypracovali zásady ekologického poľnohospodárstva, ktoré knižne vydali na začiatku 40. rokov minulého storočia pod názvom An Agricultural Testament. Jednalo sa o prvé, skutočne vedecké dielo, ktoré stanovilo zásady pre ekologické poľnohospodárstvo a výrobu bio potravín, platiaci doteraz.
Koniec 2. svetovej vojny znamenal pre ľudstvo novú úlohu - zaistiť dostatočné množstvo potravín pre národy, ktoré doteraz trpeli vojnovými strasťami. K tomu sa hlásil o svoje nároky novo vznikajúce, takzvaný tretí - rozvojový svet. V relatívne krátkom časovom úseku bolo potrebné zlepšiť úroveň výživy takmer miliardy ľudí. Ako sa neskôr vyjadril americký biológ M. Paul: "Na ekológiu jednoducho nebol čas". Z USA sa šírila tzv. Zelená revolúcia, ktorá hlásala použitie nových postupov a látok, ktoré viedli k zvýšeniu výnosov. Bol to čas DDT a masívneho využívania chemických hnojív. Avšak už v tom čase existovala v Británii prvá organizácia pre ekologické poľnohospodárstvo - Soil Association. Zásadným krokom pri zjednotení pravidiel pre ekologické poľnohospodárstvo bol vznik Medzinárodnej organizácie ekologického poľnohospodárstva IFOAM v roku 1972. Na jej základe začali vznikať národné dobrovoľné certifikačné inštitúcie, ktoré udeľujú značky bio potravinám a bio produktom a kontrolujú dodržiavanie záväzných štandardov. V posledných dvadsiatich rokoch vznikla takisto série zákonov o ekologickom poľnohospodárstve, ktoré s touto certifikáciou počítajú a v budúcnosti sa predpokladá ďalšie sprísnenie pravidiel.

Bio potraviny
Výrobca biopotravín v Českej republike musí spĺňať podmienky stanovené v zákone č. 242/2000 Zz. o ekologickom poľnohospodárstve a nariadenie Rady (ES) č. 834/2007 o ekologickej výrobe a označovaní ekologických výrobkov. Producenti bio potravín podstupujú prísnu vstupnú kontrolu, ktorá sa týka napr. využívanie hnojív, spôsobu obrábania pôdy alebo ustajnenie a zabíjania zvierat. Po úspešnej certifikácii obdrží právo umiestniť v označenie výrobku chránenú značku bio potraviny. Následne sú pravidelne kontrolovaní, či dodržujú zákonné nariadenia pre ekologické poľnohospodárstvo. Ak výrobca neoprávnene pridelí potravine označenie bio alebo "z ekologického poľnohospodárstva", môže dostať až miliónové pokuty. Konkrétne pravidlá platia aj pre predaj bio potravín, ktoré musia byť viditeľne oddelené od iných potravín.

Certifikácia bio kozmetiky
Kým bio označenie na potravine je možné len na základe splnenia podmienok daných zákonom a pri platnosti časovo obmedzeného certifikátu, použitie označenia bio, prírodné alebo ekologický u kozmetiky nie je zákonom regulované.
Každý výrobca môže podľa vlastnej úvahy uviesť na etiketu kozmetického prípravku označenie "bio" alebo napríklad "prírodné". To je pre zákazníkov mätúce. Preto viedol tlak niektorých výrobcov kozmetiky na to, že boli zriadené nezávislé certifikačné programy pre prírodnú a bio kozmetiku. Takáto kozmetika podlieha podobným pravidlám, aké majú bio potraviny, a ich výrobcovia sú pravidelne kontrolovaní, či tieto pravidlá dodržiavajú.

Vždy sa pozrite, či bio kozmetika má pridelenú ochranou certifikačnú značku, a zistite si, čo táto značka znamená.
Niekedy si výrobca vytvorí vlastnú značku bio kozmetiky, vlastné štandardy a sám seba kontroluje. To je proti všetkým pravidlám bio certifikácie. Certifikáciu musí vykonať Nezávislá odborná kontrolná autorita, ktorá nemá k výrobcovi žiadnu väzbu.
V Českej republike sa najčastejšie stretnete s kozmetikou kontrolovanou napríklad týmito renomovanými kontrolnými organizáciami: KEZ (Česká republika), BDIH (Nemecko), ECOCERT (Francúzsko) alebo Soil Association (Veľká Británia).

Šetrné čistenie pleti špeciálnymi prípravkami SynCare

Dermo a bio kozmetika SynCare sa cielene zameriava aj na problémové stavy pleti, akými sú napríklad citlivá pleť, veľmi suchá pleť alebo pleť s akné. Skúsenosti ukazujú, že tieto typy pletí vyžadujú nielen špeciálne typy krémov alebo sér, ale tiež iný prístup k odlíčenie a čistenie pokožky. Micelárne vody predstavujú modernú kozmetiku, ktorá nezaťažuje pleť nadbytočnými zložkami, a pritom plní funkciu čistenie a čiastočne aj odličovanie vďaka prítomnosti mikroskopických micel s umývacím účinkom.

Micelárna čistiaca voda s kyselinou hyalurónovou je určená predovšetkým pre typy suchšie pleti, ktorá má sklon k citlivosti. Je vhodná aj pre kategórie pokožky +35.

Micelárne tonikum anti-akné ocenia klienti, ktorí majú sklon k silnejšej akné, ale nechcú zaťažovať pleť nadmerne silnými čistiacimi prípravkami. V micelách je navyše uzavretý extrakt pestreca, ktorý reguluje kožnú mikroflóru.

Čistiaca emulzia je obzvlášť šetrným typom micelárneho čistiaceho prípravku pre veľmi citlivú pleť, v ktorom micely betaínu vznikajú až po pretrepaní.

Micelárny odličovač očného okolia bol vyvinutý predovšetkým pre odlíčenie vodeodolných riaseniek, ale obľúbili si ho tiež ženy s citlivou pleťou okolo očí.

 

Hydratácia pokožky

Keď povieme v kozmetickej starostlivosti slovo hydratácia, každej žene sa určite vybaví používanie hydratačných prípravkov. Čo si skutočne predstaviť pod pojmom hydratácie, ako vyberať správne hydratačné prípravky pre starostlivosť o pleť?

Význam vody pre ľudské telo
Podiel vody v tele dospelej ženy tvoria približne 50% hmotnosti, u mužov je až 60%. To znamená, že žena vážiaca 54 kg má telo s približne 27 kg vody. Voda (H2O) je základnou podmienkou života na našej planéte. V princípe možno povedať, že vodné prostredie organizmu je miestom, kde prebiehajú všetky metabolické deje. Vo vode sa rozpúšťa rad soľí, kyselín, zásad a niektoré plyny aj hlavné funkčné a stavebné zložky organizmu - cukry, bielkoviny a nukleové kyseliny. Polárne tuky sa v nej rozptyľujú. Pri všetkých enzýmových reakciách v ľudskom tele je nevyhnutná prítomnosť vody.

Obsah a význam vody v pokožke
Hydratáciu kože môžeme popísať ako obsah vody v pokožke a v škáre. Z celkového množstva vody je v koži približne 20%, čo pre ženu s hmotnosťou 54 kg predstavuje 11 kg. Je zrejmé, že žiaden kozmetický výrobok nemôže výrazne ovplyvniť celkové množstvo vody v pokožke. Prosté dodávanie vody do pokožky pôsobí na hydratáciu len krátkodobo. Voda je tu pripútaná niekoľkými systémami. Koža môže predovšetkým zabrániť strate vody, napríklad so zvýšeným odparovaním, napríklad reguláciou potu, a zároveň pridáva vodu z hlbších vrstiev. Zásadný význam pre udržanie vody v koži majú makromolekulárne látky, ku ktorým patrí aj kyselina hyaluronová.

Hydratácia rohovej vrstvy pokožky je dôležitá pre celkový vzhľad pokožky
Rohová vrstva má nenahraditeľný význam pri regulácii hydratácie pokožky. Keďže ide o povrchovú vrstvu, správna zvlhčujúca starostlivosť môže dosiahnuť viditeľné zlepšenie vzhľadu pokožky. V tejto vrstve sú látky, ktoré vážne vážia vodu. Okrem kyseliny hyalurónovej je to súbor NMF, čo je skratka Natural Mousturizing Factor - faktor prirodzenej hydratácie pokožky. Inými dôležitými látkami sú sfingolipidy, najmä ich deriváty, ceramidy, ale tiež glyceryl glukozidy alebo cholesterol. Tieto látky vytvárajú lipidové dvojvrstvovy, ktoré zabraňujú stratám vody.

Hydratácia suchej pokožky
Pojem suchá koža je nepresný, pretože jej chýba predovšetkým látky, ktoré dokážu pútať vodu a súčasne je narušená jej bariérová funkcia. V dôsledku tohto procesu nedokáže udržať vodu. Taká pokožka javí rad známok dehydratácie od prostého "pocitu" suchosti k tvorbe suchých šupín až k praskaniu, začervenanie a celkovému podráždenie. "Suchá" koža je spojená s množstvom ochorení, ako je atopický ekzém alebo niektoré autoimunitné ochorenia. Ako kozmetická, tak špecializovaná dermatologické starostlivosti nedokáže prípravky, ktoré sa aplikujú na povrch kože, efektívne ovplyvniť hydratáciu jej hlbších vrstiev. Preto sa sústreďujeme na účinnú starostlivosť o vrchnej vrstvy, predovšetkým vrstvu rohovou - stratum corneum. Veľmi silné hydratačné účinky má najmä urea, kyselina hyaluronová, modifikované polysacharidy a v nižších dávkach aj glycerol. Tieto klasické látky sú doplnené relipidovými prísadami, ako sú ceramidy alebo niektoré rastlinné oleje.

Hydratácia a starnutie pokožky
Nebolo preukázané, že zlepšením hydratácie alebo lipidace sa zvýši elastica pleti. Je zrejmé, že sa zlepšuje kožné turgor - napnutie pleti - a súčasne sa koža stáva jemnejšia. Pri starnutí nastáva všeobecné znižovanie množstva vody v organizme, a preto je jej doplňovanie do kože jedným z faktorov prevencia príznakov starnutia pokožky.

Dvojfázová intenzívna hydratačná starostlivosť
Od roku 2001 sa využíva v intenzívnej starostlivosti o veľmi suchú pleť Simionova dvojfázová hydratačná terapia, ktorá spočíva v aplikácii vodného gélu s hydratačnou alebo tukovou zložkou a s následným nanesením bohatého krému alebo mlieka s vysokým obsahom látok, ktoré dokážu udržať vodu v povrchových vrstvách pokožky.

Čo je kuperóza

Za kuperózu označujeme stav pleti, pri ktorom sú na ňu viditeľné drobné rozšírené cievky často tvoriaci typické zhluky. Cievky nemiznu, naopak, kresba sa s časom zvýrazňuje a rozširuje. Tento stav označujeme ako couperosis parva, tj. pravá kuperóza, ktoré predchádza rad štádií. Na osobách postihnutých kuperózou si všimneme predovšetkým nápadného začervenanie, najmä v oblasti tvárou. Pri bližšom pohľade vidíme mnoho drobných rozšírených cievok a často mierny opuch. Postupne sa stav môže zhoršovať, cievky sú viditeľné aj na iných miestach tváre, tiež na krku a dekoltu a prejav postupne prechádza do kožné choroby - rasacei čiže dermatitis rosacea. Je charakteristické, že osoby s klasickou kuperózou nepociťujú spravidla žiadne subjektívne ťažkosti.

Vývoj kuperózy
Postihnutý si spočiatku všimne výraznejšieho začervenanie tváre - napríklad pri náhlej zmene teploty, ktoré miznú za stále dlhšiu dobu až sa stane trvalé. Postupne sa zvýrazňujú drobné kožné cievky a objavuje sa typický rumělec tvárou. Tento stav spravidla prechádza v priebehu niekoľkých rokov v rosaceu, pokiaľ nie je aktívne riešený.

Čo sa deje v koži pri kuperóze
Prvotne sa jedná o postihnutie drobných ciev v škáre a blízkom podkožia. Cievky praskajú alebo sa rozširujú, vznikajú tzv. teleangiektázie, je porušený kontinuálny tok krvi a s ním aj celý imunometabolický stav príslušného okrsku kože. Ak tento stav trvá dlhšiu dobu, nastáva porucha bariérovej funkcie kože a narušeniu mikrobiálnej rovnováhy. Rozmnoží sa niektoré mikroorganizmy, čo vedie k prejavom zápalu kože a ďalšiemu štádiu postihnutia - rosacei.

Rizikové faktory kuperózy
Ako kuperóza, tak rosacea sú významne ovplyvniteľné naším správaním. Súčasťou terapie - či už v salóne alebo u ťažších štádií v ordinácii dermatológa, je poučenie o vhodnej fotoprotekcii. Opaľovanie sa jednoznačne neodporúča, pretože vo všetkých prípadoch kuperózu zhoršuje a vedie nezadržateľne k prechodu do rosacei.
Strava - vyhýbame sa prekrvujúcim potravinám a nápojom, akými sú káva, alkohol, horúce nápoje, ostré korenia alebo silne aromatické potraviny.
Klimatické podmienky - nepriaznivo pôsobí náhle zmeny teplôt alebo chemické vplyvy. Ohrození sú predovšetkým pracovníci mraziarní, kuchárky, kaderníčky alebo manikérky.
Stres - predovšetkým trvalý stres predstavuje rizikový faktor.
Nevhodná kozmetika - neodporúčame ošetrenie prípravkami s obsahom etanolu nad 3%, intenzívne čistiacie kúry, mechanický peeling alebo koncentrované silice.
Vrodené faktory - častejšie sú postihnuté ženy, rizikovejší je svetlejšia pleť. Úlohu hrajú aj dedičné dispozície.

Prečo je dôležité sa o pleť s kuperózou od začiatku správne starať
Uviedli sme, že nevhodne ošetrovaná kuperóza spravidla prechádza do rosacei, tj. zápalu kože, ktorý je nutné riešiť cielenou liečbou, ktorá si väčšinou vyžiada antibiotiká. Sklon ku kuperóze alebo rosacei vyliečiť nedokážeme, avšak vhodnou kozmetickou starostlivosťou, režimovými opatreniami a dôslednou fotoprotekciou môžeme postup kuperózy a rosacei významne spomaliť alebo úplne zastaviť.

Kuperóza - problém, ktorý nemá rád slnko

Kuperóza je v tvári spojená s rozšírenými cievkami a predstavuje kozmetický problém, ktorý, ak sa nerieši, môže vyústiť v zápal kože - dermatitídu, ktorý označujeme ako rosaceu. Jedná sa o stav, ktorý musí riešiť kožný lekár a často trvá celoživotne. Pritom stačí na začiatku objavenia sa prvých príznakov - kuperózy, dodržiavať režimové opatrenia a venovať sa starostlivo potrebám svojej pleti.

Prípravky dermokozmetiky SynCare pre ošetrenie kuperózy
Čistenie a adstringentná starostlivosť
cieľ: šetrné čistenie + adstringentná starostlivosť sťahujúce cievky
Čistiaca emulzia Lacrima
Pleťové tonikum hydratačné
Sérum adstringentné

Špeciálna starostlivosť pri kuperóze
cieľ: stiahnutie cievok + zlepšenie toku krvi + upokojenie
Decongenesia sérum alebo Micro Ampoules Venectine
Morská alginátová maska ​​proti začervenaniu CPK BIO

Domáca starostlivosť
cieľ: fotoprotekcia + stiahnutie cievok + zlepšenie toku krvi
Decongenesia krém, SUN PROTECT SPF 20

Ako sa meria HYDRATÁCIA V KOZMETIKE

Hydratácia pokožky je dôležitým parametrom kože, ktorý je možné rýchlo a presne zmerať. Pomocou diagnostických prístrojov s korneometrickou sondou stanovíme množstvo vlhkosti v povrchových častiach pokožky.

Pomocou opakovaného merania hydratácie môžeme zistiť, či kozmetický prípravok skutočne prináša pokožke obnovenie vlhkosti.
Fyzikálnym princípom merania hydratácie je stanovenie kapacitancie. Tá je závislá na správanie kože ako kondenzátora. Čím bude koža suchšia, tým viac sa bude javiť ako kondenzátor a naopak. Takto získame veľmi presnú hodnotu hydratácie pleti.

Niekoľko informácií o opaľovaní na slnku

Pohľad do histórie opaľovanie
Opaľovanie podliehalo aj v histórii rade módnych trendov. A tak sa svetlá pokožka striedala s bronzovo opálenú. V starovekom Ríme si bežne bohaté ženy zesvětlovali pleť ortuťou.
Opálená koža znakom chudoby. Táto predstava platila aj pre väčšinu stredoveku. Anglický dramatik Shakespeare v komédii Mnoho kriku pre nič konštatuje neopálenú kožu za spoločensky významnejšiu. Názor na farbu pokožky sa v Európe začal meniť až s priemyselnou revolúciou, kedy vzhľad človeka bol stále viac spájaný s fyzickou príťažlivosťou a menej sa spoločenskou triedou. Napriek tomu, po celé 18. a väčšinu 19. storočia bola belosť kože oceňovaná viac než jej opálenie. Najviac boli cenené krásky so snehobielou pleťou a pehami.
Pravú vášeň po opálení s bronzovým nádychom zapálila až svetoznáma modna návrhárka Coco Chanel, ktorá sa v dvadsiatych rokoch minulého storočia na francúzskej riviére objavovala s dokonalým opálením veľmi tmavej farby. Aj keď už v roku 1939 vyslovili americkí lekári hypotézu, že niektoré druhy rakoviny kože môžu súvisieť s nadmerným opaľovaním, prvá ucelená odporúčania, ako sa účinne chrániť pred slnkom a ako sa správne opaľovať, sa objavili až v 70. rokoch minulého storočia.

Slnko a umelé zdroje ako impulz stmavnutie kože
Slnko je hviezdou našej slnečnej sústavy, okolo ktorej sa pohybujú vo svojich dráhach jednotlivé planéty. Jedná sa o vysoko energetický zdroj, ktorý uvoľňuje rad častíc, okrem iného aj fotóny ultrafialového žiarenia. To je významné pre opálenie kože. Časť UV žiarenia zo Slnka na zemský povrch spravidla nedopadne. Jedná sa o UVC, ktoré filtruje ozónová vrstva. Tento typ žiarenia je smrtiaci aj pre človeka. Vieme ho vyrobiť umelo a využívame ho pre likvidovanie mikroorganizmov, napríklad v laboratóriách alebo aj pri sterilizácii nástrojov.
UVA žiarenie preniká aj cez tenkú vrstvu skla alebo vody, priamo poškodzuje našu genetickú informáciu uloženú v jadrovej DNA. Niektoré jeho účinky sa neprejaví ihneď, ale až po mnohých rokoch. Je označené za hlavnú rizikovú zložku UV žiarenia, ktorá urýchľuje starnutie pleti a bohužiaľ priamo zapríčiňuje niektoré typy rakoviny kože.
UVB žiarenie má vyššiu energiu ako UVA, ale väčší rozptyl a menšiu schopnosť prieniku. Preto sa ľahšie vyfiltruje sklom alebo odevom. Na druhej strane poškodzuje bunky priamo a ihneď. Je zodpovedné za hlavné prejavy spálenie kože bezprostredne po opaľovaní. Aj tento typ žiarenia je zodpovedný za rozvoj rakoviny kože.

Slnko i hreje - na to sa často zabúda
Slnko vysiela na Zemi nielen fotóny UV žiarenia, ale aj viditeľného svetla a fotóny infračervených dĺžok, ktoré vnímame ako teplo. Povrchová teplota kože môže pri opaľovaní dosiahnuť až 60° C. To spoločne s UVA a UVB žiarením prehlbuje nepriaznivé pôsobenie na organizmus. Navyše nastáva rýchla dehydratácia kože. To je nebezpečné najmä pre malé deti a seniorov, pretože voda je doplňovaná z vnútorného prostredia organizmu.

Opaľovanie a vitamín D
Opaľovanie ako celok je skôr estetickou záležitosťou. V rozumnej miere a rozsahu, s náležitou ochranou ho nemožno vopred pokladať za škodlivé. Krátkodobé celotelové ožiarenie je dokonca žiaduce pre tvorbu vitamínu D. Uvádza sa, že po zime až 70% populácie v našich klimatických podmienkach má nedostatok vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre hospodárenie s vápnikom a mineralizáciu kostí. Dostatočné množstvo sa vytvorí, ak, pokiaľ možno, čo najväčšiu plochu nášho tela vystavíme slnečným lúčom medzi 11. až 13. hodinou na dobu desiatich minút.

Kto vyšetrí moju kožu?
Kompetentní na vyšetrenie kože je v prvej línii praktický lekár, ktorý vás môže odoslať na špecializované vyšetrenie, spravidla na dermatovenerológiu. Zdravotné poisťovne ponúkajú množstvo preventívnych programov, ktoré sú zamerané aj na dermatoskopické vyšetrenie kože a kožných "znamienok". Opýtajte sa vo vašej zdravotnej poisťovni na aktuálnu ponuku hradených programov.

Fototypy kože

Najznámejší klasifikáciou fototypov je stupnica amerického dermatológa Thomasa Fitzpatricka (1919-2003), ktorý zaviedol šesť fototypov kože.
Dnes sa čoraz častejšie určuje tiež SPF (Sun Protecting Factor) kože. Jeho hodnota je približne rovná časovému úseku (v minútach), ktorý trvá od chvíle vystavenia sa slnku bez ochrany po okamih, kedy koža začne začervenávať. Táto doba je odlišná pre jednotlivé fototypy.

Napríklad fototyp číslo 1 začína rudnout často po niekoľkých minútach, zatiaľ čo fototyp číslo 5 (svetlí Afričania) rýchlo hnedne a prípadné začervenanie kože by bolo zrejmé až rádovo po stovkách minút na slnku.

Ako si vybrať správny UV ochranný prípravok pri opaľovaní
1. Nechajte si presne určiť SPF vašej kože v lekárni alebo u dermatológa, prípadne ho odhadnite podľa vašej skúsenosti.
2. Rozhodnite sa, ako dlho sa budete cez deň bez prestávky opaľovať (odporúčame maximálne 120 minút) a toto číslo vydeľte vaším SPF z bodu jedna. Výsledkom je SPF číslo vhodného ochranného prípravku.

 

Tabuľka fototypov podľa Fitzpatricka

Typ 1 Veľmi svetlá pokožka s pehami - Vždy sa spáli.
Ľudia - plavovlasí, ryšavé alebo svetlé vlasy, modré oči.

Typ 2 Svetlá pokožka - Spravidla sa spáli.
Ľudia - plavovlasí, ryšavé alebo svetlé vlasy, oči modré, zelené alebo hnedé.

Typ 3 Svetlejšie pokožka alebo mierne do hneda - Občas sa spáli.
Ľudia - vlasy svetlejšie, oči môžu mať všetky farby.

Typ 4 Pokožka do hneda - Zriedkavo sa spáli.
Ľudia - stredomorský typ.

Typ 5 Tmavohnedá pokožka - Veľmi zriedkavo sa spáli.
Ľudia - typ ľudí blízkeho východu a severnej Afriky.

Typ 6 Tmavá pokožka - Nikdy sa nespáli.
Ľudia - väčšia časť Afriky.

Rejuvenácia pleti

Rejuvenácia slovensky znamená omladenie. Napriek tomu sa častejšie stretneme s anglickým slovom, ktoré v presnom preklade znamená obnovu mladosti. Samotný výraz v súvislosti s pleťou použil prvýkrát anglický biochemik Gaikwad v roku 1963 a mienil ním "uchovanie a prípadnú obnovu všetkých základných funkcií kože". Preto, keď hovoríme o rejuvenácii, neznamená to automaticky, že hovoríme o starnúcej pleti.

Čo je rejuvenácia pleti?
Na pokožku pôsobí rad vnútorných a vonkajších faktorov, ktoré ovplyvňujú jej funkcie. Mnoho z nich pôsobí nepriaznivo.
vnútorné vplyvy: vek, dedičné faktory prekonané ochorenia
vonkajšie vplyvy: okolité prostredie, pracovné činnosti, stres, strava, užívaná liečivá, zlozvyky, nadmerné opaľovanie.
Aj keby sme úplne odstránili nepriaznivo vonkajšie podmienky, nemôžeme doteraz ovplyvniť genetické vlohy. Chápeme ak rejuvenáciu v kozmetickej starostlivosti ako boj proti starnutiu pleti, potom je nevyhnutné pôsobiť prostriedky, ktoré majú konkrétny vzťah k vlastnostiam kože a nevkladať nádeje do reklamných sloganov o "zázračných" látkach, ktoré cez noc omladí človeka o celé roky.
Ak chceme správne rejuvenovať pokožku, potom musíme dlhodobo pôsobiť proti skutočne ovplyvniteľným faktorom, akými sú napríklad hydratácia, elasticita, turgor, množstvo mazu alebo ochrana pred UV žiarením a znečisteným prostredím.

Kedy začať s rejuvenáciou pleti
Začať by sme mali v detstve edukáciou v oblasti správnej starostlivosti o pleť a súčasne s dôslednou fotoprotekciou. Zdá sa, že jedným z kľúčov k dlhodobé "mladosti" pleti je maximálne obmedzenie opaľovanie. Čím skôr navštívi žena alebo muž kozmetický salón či sa poradí s dermatológom, prípadne v lekárni, tým je väčšia šanca na správnu optimalizovanú kozmetickú starostlivosť, ktorá jediná predstavuje v súčasnej dobe skutočnú prevenciu starnutia pleti. Rejuvenácia nie je okamžitý stav, ale dlhodobý pravidelný súbor zásad a postupov, ako čo najdlhšie udržať pleť zdravú a s mladistvým vzhľadom.

Rejuvenácia pleti vo veku do 35 rokov - suchá pleť
Klasická rejuvenácia: Sérum intenzívne hydratačné
Alternatívna rejuvenácia: Micro Ampoules Cellular Hydrating - kúra na 28 dní
Masky: Morská alginátová maska ​​intenzívno hydratační
Krém: BioMineral výživný krém

Rejuvenácia pleti vo veku do 35 rokov - mastná pleť
Klasická rejuvenácia: RELIFT VOLUME sérum
Alternatívna rejuvenácia: Micro Ampoules RETINAL C Firming
Masky: Morská alginátová maska ​​zjemňujúce s chlorofylom
Krém: BioMineral hydratačný krém

Rejuvenácia pleti vo veku +35 rokov
Klasická rejuvenácia: MULTI LIFT 100% kyselina hyalurónová sérum
Alternatívna rejuvenácia: Micro Ampoules Pre Elasticity Vitamín C
Masky: Morská alginátová maska ​​upokojujúci
Krém: REPHASIA obnovujúci krém

Rejuvenácia pleti vo veku +55 rokov
Klasická rejuvenácia: Sérum morské liftingové
Alternatívna rejuvenácia: Micro Ampoules Longevity Maris Collagen
Masky: Morská alginátová maska ​​čokoládová vypínajúci
Krém: Renovia denný krém

Poznávame kozmetické suroviny - kyselina hyaluronová

Ešte začiatkom 90. rokov minulého storočia bolo možné spočítať prípravky s kyselinou hyalurónovou na prstoch jednej ruky. Aj keď jej pozitívne vlastnosti boli dostatočne známe, obľuba sa radikálne zvýšila v okamihu, keď sa prestala vyrábať zo živočíšnych tkanív. Dnes je prakticky výlučne získavaná biofermentací. To viedlo k výraznému vzostupu záujmu o kyselinu hyalurónovú v kozmetike.

Aj keď má v názve "kyselina", jedná sa v čistej podobe o bielu pevnú látku, ktorá je spravidla dodávaná v podobe bieleho prášku. Relatívne dobre sa rozpúšťa vo vode a vytvára hustý gél už pri koncentrácii 2%. Preto, keď niekto tvrdí, že kozmetický prípravok je čistá kyselina hyalurónová, a pritom je tekutý alebo gélový, nemôže hovoriť pravdu.

Z chemického hľadiska ide o polysacharid s atómom dusíka v bočnom reťazci a patrí do veľkej skupiny glykozaminoglykánov. Látka má mimoriadny význam pre vlastnosti kože, najmä jej druhé väzivové vrstvy - zamše. Zo všetkých látok v nej obsiahnutých má najlepšie hydratačné účinky. Púta až tisíckrát viac hmotnosti vody, než sama váži. Reguluje aj mechanizmus hojenia a dokáže naprávať štruktúru kože poškodené zápalom - napríklad po opaľovaní.

Sodná soľ kyseliny hyalurónovej (INCI: Sodium hyaluronate) - hydratačná a funkčná zložka.

Význam diagnostiky fototypu a SPF v letnom období

"Zase som sa spálila. Ako je to možné, keď som sa poctivo natrela päťdesiatkou?"

Rad ľudí túto vetu prednáša na letnej dovolenke naprieč južným krajinám. V spoločnosti je, často aj vplyvom médií, vytvorená predstava, že si stačí kúpiť UV ochranný prípravok s vysokým SPF a ochrana je zaručená. Nie je tomu tak. Ochrana kože proti UV žiareniu je závislá na rade podmienok, ktoré je nevyhnutné splniť. Nesmieme zabúdať, že ochrana pred UV je predovšetkým ochranou pred závažnou chorobou - rakovinou kože. SPF prípravku značí, koľkokrát sa predĺži doba, po ktorú môžete zostať na slniečku bez ochranného prípravku, bez toho aby ste sa spálili. Presne zmeria Vaša SPF vo vybraných salónoch a lekárňach.

Príklad: Na slnku vydržíte ležať bez toho, aby Vaše koža začala rudnout 10 minút. Ak si kúpite napr. ochranný opaľovací krém značky SynCare Zinci SUN SPF 50+, budete chránení približne 10 minút krát 50, teda 500 minút, tj. viac ako 6 hodín.

Kúpanie, pot, extrémne podmienky ako sú vysoké hory alebo opaľovanie nad morskou hladinou znižujú účinok UV filtra až o 100%.

To je tiež odpoveď na úvodnú otázku. Každý ochranný krém, aj vodorezistentní sa postupne zmýva. Tiež priamou expozíciou slnku sa SPF znižuje. Preto odporúčame pri vodorezistentních ochranných prípravkov (všetky ochranné prípravky kozmetiky SynCare) doplniť vrstvu cca 30% množstva pôvodnej vrstvy, u nevodorezistentních odporúčame obnovu plnej vrstvy.

SynCare Čistiaci gél anti-akné (retinal+sylimarin)

Prípravok patrí do ucelenej rady SynCare určené pre aknóznu pleť. Bol vyvinutý ako ľahký nemastný nedráždivý pleťový gél na čistenie pleti so sklonom k akné, ale možno ho všeobecne využiť na čistenie akejkoľvek pokožky. Prípravok je úplne bez olejov a ako základnú odličovaciu a čistiaci zložku obsahuje modifikovaný betaín, ktorý je doplnený o silne antioxidačný extrakt pestreca mariánskeho, levanduľovú silicu a citrónovú trávu. Gél má príjemnú textúru, ľahko sa aplikuje aj odstraňuje. Je určený aj pre deti od 10 rokov.

Charakteristika prípravku: Prípravok je emulziou stabilizovanú xantánom. Vôňu gélu dodáva zmes extraktu citrónovej, pomarančovej a sezamové šťavy. Pleť s akné - doporučujeme najskôr pleť zvlhčiť vodou alebo Hydrogenia biominerální vodou v spreji. Potom gél naneste krúživými pohybmi na tvár, prípadne aj krk a dekolt tak, aby vznikla rovnomerná vrstva. Je-li pleť suchá, gél zmyte po aplikácii, pokiaľ je mastná, môžete počkať cca 1 minútu. Gél odporúčame zmývať Tonikom anti-akné alebo u suchej citlivej pleti Tonikom hydratačným. UV filter Čistiaci gél anti-akné neobsahuje, nemal by v prípravku význam.

Konzervačné látky: zmes silíc, citrónová tráva, pomaranč, sezam indický.

Popis hlavných účinných látok: Suchý extrakt pestreca mariánskeho (INCI: Silybum Marianum Extract) - bylina obsahuje vysoký podiel sylimarinu, ktorý je považovaný za jeden z najsilnejších prírodných antioxidantov. Klinická štúdia potvrdila jeho pozitívny účinok proti akné. Likviduje toxické voľné kyslíkové radikály, ktoré vznikajú ako dôsledok zápalové reakcie pri akné, a tým tlmí prejavy zápalu. Etanolový extrakt arniky horskej (INCI: Pinus pinaster Extract) INCI: Arnica Montana Flower Extract .

Ako sa starať o pokožku v horúcich dňoch?

Výživa a pitný režim
UV žiarenie má nepriaznivé účinky na rad životných funkcií. Postupne stúpa tvorba voľných kyslíkových radikálov, ktoré pôsobia toxicky a poškodzujú nielen kožné bunky. SynCare Rejuderm kapsuly odporúčame vo zvýšenej dávke 2x denne pri jedle po celú dobu zvýšenej expozície slnku a 5 dní po ukončení tejto expozícii. Zvýšime príjem nesladených tekutín až na 3 litre denne. Vhodné sú minerálne vody s nižším obsahom sodíka alebo čistá voda. Pre osvieženie je možné pridať pár kvapiek citróna. Voda by nemala byť studená.

Hydratácia pleti
Pre hydratáciu sú v tomto období najvhodnejšie mineralizovanej pleťové vody. K takýmto patrí SynCare Hydrogenia biominerální voda v spreji so zvýšeným obsahom iónov vápnika, draslíka a horčíka. Práve tieto látky sú vo zvýšenej miere stratené v horúcich dňoch. Navyše pôsobí Hydrogenia výrazne osviežujúco a ponecháva pleti dlhodobý pocit osvieženia. Prípravok používame, kedykoľvek cítime potrebu osvieženia. Pre podporu účinku môžeme na pokožku najlepšie v ranných hodinách naniesť SynCare Gél s olivovým olejom. Iba výnimočne u veľmi mastnej pleti ho prekryjeme tenkou vrstvou napr. SynCare Nicream krémom.

Ochrana pred slnkom
V horúcich dňoch postačí expozície slnku 5 až 10 minút a koža začína reagovať. Preto zvýšime ochranu pred UV žiarením. Od SynCare odporúčame i u hnedšiu fototypov č III a IV SynCare SUN Protect SPF 20. U svetlých fototypov I a II používame SynCare SUN Protect SPF 30. U detí do 12 rokov a u osôb po AHA peelingu, dermarollingu, zákrokoch laserom alebo IPL, prípadne po dermatochirurgickém ošetreniu vždy nanášame maximálnu ochranu SynCare Zinc SUN SPF 50+. Nezabúdajte - účinné filtračné množstvo sú 2 mg/cm2. To znamená spotrebu približne 32g na celú pokožku dospelého človeka. Balenie 75 ml tak vystačí na dve natretie celého tela. Táto zásada je spoločná pre všetky opaľovacie prípravky na trhu.

Ošetrenie po spálení pokožky
Nadmerná expozícia slnku vyvoláva začervenanie kože - tzv. solárny erytém. Jedná sa o neinfekčný zápal označený ako solárna dermatitída. Fototyp I reaguje najintenzívnejšie a najrýchlejšie. Fototyp V rýchlo hnedne, ale napriek tomu aj u neho vzniká začervenanie, ktoré je však prekryté intenzívnou pigmentáciou. Na začervenané miesta bezprostredne po opaľovaní nanesieme SynCare BALNEO WELLNESS Telový balzam a podľa potreby aplikáciu opakujeme aj viac krát denne. Ak je začervenanie veľmi intenzívne, je možné kombinovať SynCare Gél s olivovým olejom s Telovým balzamom. V salónnej starostlivosti môžeme naniesť na spálené miesta SynCare Arctic cool chladivú masku alebo SynCare 100% Pure Collagen masku. Pred aplikáciou oboch prípravkov pleť dokonale zvlhčíme SynCare Hydrogenia biominerální vodou v spreji.

Zvláčňujúci zosvetľujúci krém na ruky s BIO konopným olejom

Krém dopĺňa radu SynCare o intenzívnu výživnú a ochrannú starostlivosť o ruky. Jedná sa o balzam, preto je jeho konzistencia viac tekutá. Na rukách sa veľmi dobre roztiera a nezanecháva pocit nadmernej mastnoty. Krém ruky nielen ošetruje, ale pôsobí priamo proti pigmentáciám kože, má zvláčňujúce účinky. Je vhodný aj pre kozmetičky, ktorých pokožka je často počas práce vysušovaná. Frekvencia aplikácie ani dĺžka používania nie je obmedzená.

Charakteristika prípravku: emulzia typu olej vo vode s hlavným emulgátorom na báze siloxánov, ktoré majú výborné dermatologické vlastnosti. Krém neobsahuje parafín.

Praktická aplikácia: Krém doproručujeme naniesť 2-3x denne, u profesionálov nie je aplikácia obmedzená. Krém na ruky sa ľahko vstrebáva, neobsahuje UV filter.

Konzervačné látky: fenoxyetanol, etylhexylglycerin.

Popis hlavných účinných látok: Konopný olej BIO (INCI: Cannabis Sativa Seed Oil ) má výživné a regenerčné vlastnosti, pokožku zvláčňuje. Enzým SOD (INCI: Superoxide Dismutase ) má antioxidačné účinky a pôsobí proti pigmentáciám.

Séria prípravkov Alcina Haar Therapie s obsahom prírodných účinných látok

Vlasové problémy nikdy neprichádzajú na našu hlavu jeden po druhom, ale rovnako ako v prípade psychických starostí sa nabaľujú a vrstvia. Doprajte preto svojim vlasom ucelenú starostlivosť v podobe novej rady Haar Therapie od ALCINA a dostaňte ich späť do kondície vďaka hydratačným a upokojujúcim látkam s šetrnými umývacími zložkami.

Šampón a lotion radu Haar Therapie obsahujú komplex Aquarich, čo je špeciálna formula účinných látok, ktorých kombinácia zlepšuje a stabilizuje v pokožke hydratáciu, ktorá dokáže preniknúť až do spodných vrstiev pokožky (epidermis). Komplex obsahuje silne hydratačný sójový lecitín a posilňujúci výťažok z čierneho ovsa. Táto rastlina obsahuje vysoký podiel sírnych aminokyselín (menthioninu a cystínu), ktoré sú dôležitými stavebnými látkami podporujúcimi regeneráciu povrchu vlasu a teda aj jeho efektívne spevnenie. Vďaka týmto zložkám je pokožka hlavy tiež chránená pred stratou vlhkosti, ktorá spôsobuje jej nerovnováhu a starnutie.

Trápi vás svrbenie hlavy, lupiny, nadmerné mastenie a oslabené vlasy?

Pokožka hlavy reaguje na podráždenie rôzne. Môže sa viac mastiť, môžu sa tvoriť mastné či suché lupiny. Často tiež dochádza k nedostatočnému vyživovaniu vlasov. Alcina Haar Therapie ponúka novú radu produktov, ktoré riešia ihneď niekoľko problémov naraz.

Ak sa jedná o podráždenú pokožku hlavy s lupinami, či mastnými vlasmi použite jedinečný Haar Therapie šampón. Umýva vlasy i pokožku veľmi šetrne, redukuje podráždenia a už pri umývaní vlasy spevňuje. Má penovú konzistenciu, neobsahuje klasické zložky pre rozčesanie vlasov preto netvorí bohatú penu a vo vlasoch menej kĺže, nebojte sa preto pridať jednu alebo dve dávky šampónu navyše. Potom naneste ešte na vlhkú pokožku hlavy BI Aktiv sérum, ktoré má veľmi blahodarný účinok. Nakoniec aplikujte Haar Therapie sprej, ktorý neoplachujte. Vlasy potom upravte bežným spôsobom.

Suchá pokožka

Charakteristika: má často jemné, nezreteľné póry, T-zóna nebýva premastená. Pleť môže začervenávat v dôsledku jej zvýšenej citlivosti. Má sklon k ochabovaniu skôr ako pleť normálna alebo mastná. Je potrebné ju chrániť predovšetkým pred negatívnymi vplyvmi vonkajšieho prostredia ako je slnečné žiarenie, prach a chemické prostriedky. Pleť ošetrujeme veľmi opatrne, platí zásada - menej je viac. Suchá pleť vyžaduje predovšetkým ochranu cez deň a výživu cez noc.

Príčiny: vrodene znížený počet mazových žliaz, fyziologicky v detstve. Rovnako zrelá pleť je suchšia. Samostatné používanie hydratačných krémov s vysokým obsahom vody suchú pleť poškodzuje, práve tak ako prípravky s vysokým obsahom alkoholov (etanol, glycerín nad 5%).

Ako ošetrujeme suchú pleť kozmetikou SynCare: doporučujeme prípravky s rastlinnými olejmi (Sebucel, Krém s marhuľovým olejom), odličovacie a čistiace prípravky bez parfumu a etanolu. Pre zrelú pleť je určená rada CeraSkin, ktorá obsahuje látky obnovujúce lamelárne vrstvy lipidov a tým pôsobí proti starnutiu pleti.

Normálna pokožka

Charakteristika: pleť je bez lesku, póry sú ťažko zreteľné. Určité množstvo mazu môže byť zrejmé v T-zóne. Pleť nebýva citlivá, dobre znáša kozmetické ošetrenie. Možno voliť väčšiu škálu kozmetických prípravkov ako u pleti mastnej alebo suché. Normálna pleť znamená najmenej problémov, na druhej strane je starostlivosť zameraná na udržanie normálnej pleti náročná.

Ako ošetrujeme normálnu pleť kozmetikou SynCare: na ošetrenie normálnej pleti platí krokový postup: odlíčenie - čistenie - tonizácia - masáž a výživa (regenerácia) - ochrana. Vhodná je väčšina odličovacích a čistiacich prostriedkov. Väčšina masiek (mimo masiek na problematickú pleť), masážne krémy aj oleje SynCare Basic, krémy s prírodnými olejmi (rada SynCare Basic, Nicream) a morská rada (Lacrima). Pre pravidelné ošetrovanie normálnej pleti je určený krém RENOVIA, špeciálne vyvinutý pre tento účel.

Mastná pokožka

Charakteristika: pleť sa leskne, póry na pleti sú zreteľné, otvorené a plné mazu. Mastná pleť môže začervenávat a byť citlivá, povrch môže byť zhrubnutý. U zvláštneho typu mastnej pleti - seborhoickej dermatitídy sa objavujú žltkasté šupiny v obočí, za ušami av ovlasené časti hlavy.

Príčiny: vrodený väčší počet mazových žliaz, hormonálne príčiny (androgény), kontakt s niektorými chemikáliami, niektoré kožné infekcie, nevhodne volené kozmetické ošetrenie - mydla, prípravky s etanolom, mastné krémy.

Ako ošetrujeme mastnú pleť kozmetikou SynCare: na ošetrenie nepoužívame prípravky s minerálnymi olejmi, obmedzujeme použitie etanolu pri čistení pleti, vyvinuli sme špeciálne sérum, ktoré znižuje vylučovanie mazu (Adstringentné sérum), zvláštnu sadu ponúkame na ošetrenie pleti s akné.

Čo je dermokozmetika

Ako dermokozmetické sa označujú prípravky, ktoré rešpektujú fyziológiu ľudskej kože a ich použitie je v súlade s dermatologickými zásadami voľby jednotlivých typov kozmetických prípravkov. Dermokozmetika SynCare ponúka prípravky pre ošetrenie všetkých typov pleti. Zvlášť sa zameriava na suchú citlivú pleť, na pleť s akné, zrelú pleť a pleť s vrodenými alebo získanými defektami (ekzémy, periorálna dermatitída, rosacea, poškodenie slnečným žiarením, hyperpigmentácie a starnutie pleti).

Prípravky môže vyvíjať a informácie o prípravkoch zostavovať len špecialista s príslušným vysokoškolským vzdelaním.
Prípravky nesmú negatívne ovplyvňovať vlastnosti kožného povrchu (hydrolipidný film, pH, fyziologickú mikrobiálnu flóru).
Len výnimočné používať parfumy.
Individuálne k potrebám pleti - nevyrábať prípravky na všetky typy pleti.
V maximálnej miere využívať prírodné suroviny rastlinného pôvodu.
Tam, kde je to možné, používať suroviny certifikované v bio kvalite. Bežné typy pletí.

SynCare sa zaoberá vývojom a výrobou špeciálnych kozmetických produktov.
Táto kozmetika patrí do skupiny dermokosmetických prípravkov.
Najdôležitejšie je poznanie stavu pleti klienta.
Spoločnosť vlastní a distribuuje zariadenia na typizáciu pleti.

Lupiny alebo suchá pokožka?

Rozdiel medzi lupiny a suchou pokožkou hlavy je niekedy veľmi ťažko rozoznateľný. Platí to najmä pre najčastejší typ "olupovaniu", čo je tvorba malých striebristých šupiniek, pripomínajúce cigaretový popol. Vyskúšajte kombináciu dvoch šampónov Alpecin, vďaka ktorým sa drobných suchých šupiniek zbavíte.

Alpecin Hyposensitiv - je veľmi šetrný šampón bez konzervantov, farbív a parfumácie. Šampón je výborný najmä na hydratáciu suchej a svrbiacej pokožky hlavy.

Alpecin Medicinal Koncentrovaný šampón proti lupinám obsahuje výťažky z fumaru a zemědýmu. Šampón je vhodný pre každodenné použitie, neutrálne pH.

Prečo mužom padajú vlasy?

Genetika - ak má muž v rodine pánske predkov s plešou či kúty, je vysoko pravdepodobné, že jeho vlasy čaká rovnaký osud. Hormón testosterón robí z mužov chlapov, ale čím viac ho je, tým menej je vlasov.

Čo robiť?
Na prvom mieste je prevencia - či už je to genetika, testosterón alebo oboje zároveň, je potrebné začať svoje vlasy chrániť včas. Vo 30tich už je niekedy neskoro. Kofeín v správnej forme a optimálnom množstve zabráni vypadávaniu vlasov a predĺži ich rastovú fázu.

Ako ľahko a účinne vyčistiť štetec na líčenie?

Stačí, keď štetec jednoducho vyperiete v šampóne na vlasy a dobre prepláchneme (je vhodné použiť Alpecin Medicinal - Koncentrovaný šampón na mastné vlasy). Dôležité je nechať ho vyschnúť vo vodorovnej polohe napr. na uteráku, aby sa nepoškodilo vlepenie vlákien.

Stratégia pre perfektné ruky

Ruky sú našou vizitkou, mnohé o nás prezradí. Podľa šperkov, ktoré nosíme, podľa toho, ako sa staráme o svoje ruky a nechty možno odhadnúť, ako vidíme sami seba. Kto chce urobiť dobrý dojem, mal by teda venovať osobitnú pozornosť aj starostlivosť o svoje ruky. S prípravkami Alcina starostlivosť o ruky je to jednoduché, stačí len zvoliť ten pravý.

Krém na ruky No 1 - ideálny ako anti-aging starostlivosť, chráni ruky pred slnečným žiarením, vznikom pigmentových škvŕn a vysúšaniu pokožky. Pestuje pokožku rúk i nechtovú kožičku. Zanecháva púdrový pocit hebkosti, nelepí a dobre sa vstrebáva.

Balzam na ruky - ideálny ako maska na ruky, intenzívna starostlivosť o suchú pleť, zjemňuje popraskané a drsné ruky, obsahuje 5% urey, pantenol a alantoín.

Mlieko na ruky - rýchlo sa vstrebáva, ideálne ako hydratačná a ukľudňujúci starostlivosť, obsahuje guajazulen, ureu, alantoín a glycerín.

Neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o ruky je tiež starostlivosť o nechty. Perfektne pestované nechty podčiarknu efekt pestovaných rúk. Doprajte si pravidelne pôžitok z manikúry.

Z výskumov rozsiahlej ankety vyplýva, že muži považujú ženy s pěstěnýmy rukami za príťažlivejšie. Často sa zo vzhľadu rúk odvodzuje osobnosť, profesionálna úspešnosť a šarm. To už je pádny dôvod, prečo venovať rukám špeciálnu starostlivosť.

Leto a vlasy

Šampón. Väčšina žien má farbené, melírované alebo inak narušené vlasy. Správnou voľbou teda bude Šampón pre farbené vlasy. U farbených vlasov je ideálne zvoliť si aj vhodný odtieň Color-šampónov (zlatý, strieborný, červený, alebo hnedý). Obsahuje farebné pigmenty, ktoré slaná voda alebo slnko z vlasov vyťahujú a farba bledne.

Balzam na vlasy by nemal chýbať pri každom umývaní vlasov, vyhladzuje štruktúru vlasov, posilňuje odolnosť vlasov a dodáva im lesk. Uľahčuje rozčesávanie, dodáva okamžitú starostlivosť po chemickom ošetrení ako je farbenie, melírovanie, či trvalá. Vďaka kyslému pH 2,8 neutralizuje vlasy a vlasovú pokožku.

Hydratačný sprej, tento produkt by mala mať so sebou na dovolenku snáď každá žena. Obsahuje totiž UV filter a pantenol, ktorý chráni a hydratuje nielen vlasy ale aj pokožku hlavy. Odporúča sa používať do suchých i mokrých vlasov niekoľkokrát počas celého dňa.

Stylingové produkty pri mori voľte radšej tak, aby sa vlasy príliš nezaťažovali silou spevňujúceho účinku. V jemnom a prirodzenom stilingu sa vlasom dostáva ochrana a hydratácia zároveň, opäť sa čiastočne chráni aj blednutie farby vlasov.

Perfektná starostlivosť pre dokonalú stálosť farby vlasov

Optimálne stálosti a trvanlivosti farby vlasov dosiahnete pomocou špeciálnych produktov, ktoré vlasy a ich novú farbu chráni a zabezpečí im dlhotrvajúci lesk a to práve pri domácej starostlivosti o farbené vlasy.

Color-šampón Zlatý, Strieborný, Červený, Hnedý a Medený
Chráni farbu pred vyblednutím v dôsledku pôsobenia slnečných lúčov. Aktívne farebné pigmenty obnovujú žiarivosť vlasov. Hydratačný pantenol vyhladzuje povrch vlasov.

Regeneračný šampón Ošetrujúce faktor 2
Ošetruje, regeneruje a chráni najmä farbené vlasy. Vyhladzuje štruktúru vlasov a zabezpečuje intenzívnu a lesklú farbu. S pěsticími polyméry a UV filtrom.

Pena pre farbené vlasy
S pěsticími polyméry a UV filtrom zvýrazňuje intenzitu a lesk farby. Jednoduché použitie bez zmývaniu.

Pomoc proti padaniu vlasov u žien

PLANTUR 39
Najčastejšiu príčinu vypadávania vlasov spôsobuje obsah mužského pohlavného hormónu - testosterón v tele. U mužov sa k vypadávaniu vlasov až plešatenie pripája aj dedičnosť. Ženy vypadávanie vlasov začína trápiť v období menopauzy, kedy v tele ubúda estrogén - ženský pohlavný hormón a naopak sa zosilňuje efekt testosterónu. Čím menej je estrogénu, tým viac škodí testosterón vlasovým korienkom. Tento mužský hormón odoberá vlasovým korienkom energiu. Vlasy rednú a začínajú vypadávať.

Riešenie sa ponúka v špeciálnom balíku s Fyto-kofeínovým komplexom - starostlivosť účinných látok určená špeciálne proti vypadávaniu vlasov u žien po menopauze. Tento komplex odbúrava negatívny vplyv testosterónu na vlasové korienky a následne zamedzuje hormonálne podmienenému vypadávanie vlasov u žien po menopauze.

KOFEÍN - najdôležitejšie aktivátor vlasových korienkov. Počas veľmi krátkej doby prenikne až k vlasovému folikulu, kde zabráni škodlivým účinkom testosterónu a poskytne korienkom novú energiu potrebnú k rastu.

FYTOFLAVONOIDY ZO SÓJE - dodávajú energiu vlasovým korienkom.

EXTRAKT Z BIELEHO ČAJE - zvyšuje odolnosť korienkov vďaka svojej schopnosti pohlcovať voľné radikály.

ZINOK - dôležitý stopový prvok pre zdravý rast vlasov.

NIACÍN - podporuje krvný obeh vo vlasovej pokožke. Jeho nedostatok môže viesť k vypadávaniu vlasov.

Color Emulzia - farebné tónovanie na 6-8 umývanie

TÓNOVACIE EMULZIE
Vhodné predovšetkým v letnom období, kedy slnko, chlórovaná a slaná voda vyblednú farebný pigment vlasov. Emulziu možno použiť samostatne - nanášať priamo z tuby, alebo ju primiešať do umývacieho kúpeľa - jemnejší výsledok.

Použitie: Color Emulzia sa nanáša na umyté, uterákom vysušené vlasy. Nechá sa pôsobiť 20 minút, potom sa len oplachuje čistou vodou (už nie je potreba šampónovať) tak dlho, kým netečie čistá voda. Na záver sa vlasy ošetrí Balzamom na vlasy.

Ako umývací kúpeľ: malé množstvo Color Emulzie sa pridá do šampónu, nechá sa pôsobiť 10 minút, potom opláchnuť, opäť ošetriť Balzamom na vlasy.

Ako zábalová kúra: do Regeneračné kúry Ošetrujúce faktor 1 pridajte malé množstvo Color Emulzie a opäť nechajte podľa potreby kúru pôsobiť. Potom už len riadne vymyť čistou vodou.

Farebné odtiene sa môžu líšiť od vyobrazených fotografií v závislosti na nastavení monitora.

Šampón s aktívnymi farebnými pigmentmi

COLOR ŠAMPÓN - zlatý, strieborný, červený, hnedý, medený
Jemné umývanie a starostlivosť s aktívnymi pigmentami a pantenolom. Color šampón chráni pri každom umývaní farbu vlasov pred vyblednutím, ktoré spôsobuje slnečné žiarenie. Aktívne farebné pigmenty oživujú intenzitu farby a hydratačný komplex s pantenolom chráni vlasy pred negatívnymi vplyvmi.

Posilnenie farebného efektu. Už počas umývacieho procesu sa do vlasov dostane čerstvý farebný pigment. Tým dochádza nielen k predĺženiu farebného efektu, ale aj intenzity, jasu a hĺbky farby vlasov.

Jednoduché použitie - silný účinok! Šampón speňte na mokrých vlasoch. Pre lepši farebný efekt ho nechajte cca 5-10 min. pôsobiť. Potom dôkladne opláchnite.

Tip z pleťovej kozmetiky Alcina

ALCINA SOFT PEELING - nanáša sa na odlíčenú pleť krúživými ťahmi. Na pleti sa nenecháva, ihneď sa dôkladne zmýva vlažnou vodou a nakoniec sa opláchne studenou vodou. Potom sa dočistí pleťovou vodou podľa typu pleti. Pri nedostatočnom opláchnutiu môžu na pleti vzniknúť pľuzgieriky.
Frekvencia použitia je individuálna - podľa typu a hlavne citlivosti pleti. Nepoužíva sa na podráždenú pleť, pri atopickom a seboroickom ekzéme ani pri perionární dermatitíde.

Červené víno na krásu i pre dobrú náladu

ALCINA 5-MINÚTOVÁ MASKA - s exkluzívnou formulou z červeného hroznového vína dodáva pleti do 5tich minút novú vitalitu. Po krátkej dobe pôsobenia bude aj unavená, stresovaná pleť viditeľne hladšia a sviežejšia.
Neodporúča sa však používať na precitlivelou, alergickú či aknóznu pleť. U začervenané, citlivejšie a červenajúcej pleti sa odporúča doba pôsobenia okolo 3 minút.

ALCINA 5-minútová maska ​​výborne naštartuje pleť po prebdenej noci - naneste ráno a neuveríte jej efektívnemu účinku.