Slnečné žiarenie

Najmä zložky UVA a UVB - preukázateľne podporujú vznik niektorých typov rakoviny kože. Lekárska veda sa prikláňa k záveru, že riziká vyplývajúce z nadmerného slnenia prevažujú nad niektorými pozitívnymi účinkami opaľovania.

Ktoré žiarenie je nebezpečnejšie - UVA alebo UVB?
Nemožno jednoznačne povedať, ktoré žiarenie je nebezpečnejšie. UVA žiarenie lepšie preniká do kože, narúša tvorbu kolagénu a tým prispieva k rýchlejšiemu starnutiu pleti. UVB žiarenie má vyššiu energiu ako UVA a preto má väčší vplyv napr. na spálenie pokožky. Oba typy UVA aj UVB sa môžu podieľať na vzniku zhubných kožných nádorov, aj keď u UVB je vplyv výraznejší.

Spoločné nežiaduce účinky UVA a UVB
krátkodobé: spálenie, lámavosť vlasov a nechtov, olupovanie pokožky
dlhodobé: zníženie imunity, poškodenie zraku, karcinogenézy

Kožný melanóm - ochorenie, ktorému sa dá predchádzať dôslednou fotoprotekciou a pravidelnými prehliadkami
Medzi najčastejšie sa vyskytujúce zhubné kožné nádory radíme bazalióm, spinaliom a melanóm. Z uvedených nádorov je najzávažnejšie melanóm. Najvyššie riziko pre tento typ nádoru majú ľudia s fototypom I. Používanie vysokých UV faktorov ochrany pokožky je u fototypu I. nevyhnutné. U všetkých európskych fototypov (I.-IV.) je vhodná pravidelná každoročná kontrola kože dermatológom. V Českej republike existujú špecializované pracoviská zabezpečujúce odbornú diagnostiku kože. Preto je vhodné poradiť sa pri najmenšom podozrení sa svojím praktickým alebo kožným lekárom.

Prípravky na ochranu pred UV žiarením sa podľa odporúčaní Európskej únie 2006/647/ES delia do kategórií: nízka ochrana do SPF 10, stredná ochrana do SPF 25, vysoká ochrana do SPF 50 a veľmi vysoká ochrana nad SPF 50. Pokožka detí je na rozdiel od dospelých osôb tenšie a jej rohová vrstva ľahšie prepúšťa UV žiarenie. Preto sa deti ľahšie spáli, ale tiež rýchlejšie hnednú. Spálenie pokožky v detstvo môže neskôr viesť k vzniku rakoviny kože. Neodporúča sa opaľovanie detí do 2 rokov, ale aj v neskoršom veku je nevyhnutné používať vysoké UV faktor prednostne fyzikálnej povahy. Detský organizmus je citlivejší aj na tepelnú záťaž slnkom. Pri nebezpečenstve úžehu (z priameho slnečného svitu) a úpalu (z tepla) chránime dieťa pobytom v tieni, najlepšie s miernym vánkom a prísunom dostatku tekutín. Pri teplotách nad 25°C je nevhodný pobyt dieťaťa na priamom slnku medzi 11-14 hodinou a odporúčame zostať v chladnejších priestoroch budov.

Čo je UV faktor ochranných prípravkov (SPF) a prečo je dôležité poznať UVA stupeň ochrany (PPD)
SPF (Sun Protecting Factor) udáva, koľkokrát viac vydržia po aplikácii ochranného krému Vaša pleť na slnku bez opálenie o proti stave bez natretie. Príklad: vydrží ak Vaša pokožka bez spálenia v lete maximálne 5 minút (fototyp I), ak sa natrite krémom s SPF 10, bude Vaša pleť chránená 5x10 = 50 minut. Faktor ochrany UVA sa označuje ako PPD. Všetky moderné prípravky majú PPD zmerané.

SUN PROTECT a Zinc SUN SynCare - bezpečná fotoprotekcia aj pre Vaše deti
Rad SUN PROTECT je tvorená vodeodolnou emulziou výhradne na báze fyzikálnych filtrov. Prípravky sú vhodné aj pre citlivú pleť detí. Zinc SUN 50+ je tiež vodeodolný a je určený pre špeciálnu fotoprotekciu UV-senzitívne pleti so sklonom k ​​hyperpigmentacím, ďalej pre úplnú ochranu detskej pleti a pre direktnú UVA + UVB ochranu pokožky po dermokozmetických zákrokoch typu AHA peelingu.