Bezpečná UV ochrana

Klasifikácia kožných fototypov

kožný typ - farba pokožky - reakcia na prvé letné opaľovanie

I - biela - vždy sa spáli, nikdy sa neopáli
I - biela - zvyčajne sa spáli, ťažko sa opáli
III - biela - niekedy sa ľahko spáli, priemerne sa opáli
IV - ľahko do hneda - zriedka sa spáli, vždy sa ľahko opáli
V - tmavo hnedá - veľmi zriedka sa spáli, veľmi ľahko sa opáli (Aziati, Indiáni, svetlí Afričania)
VI - čierna - nikdy sa nespáli, ľahko sa opáli

SynCare diagnostika kožných fototypov

SynCare Plus, s.r.o. uviedla na český a slovenský trh zdravotnícke prístroje pre stanovenie typu pleti vrátane fototypu. Prístroj určí hydratáciu, maz, elasticitu, prirodzený ochranný faktor pokožky a odporučí potrebný SPF faktor kozmetického prípravku, ktorý je nevyhnutný pre fotoprotekciu.

Solária alebo prirodzené slnečné žiarenie?

Svetová zdravotnícka organizácia (SZO - WHO) informovala členské krajiny EÚ o iniciatíve v rámci projektu INTERSUN, ktorý je zameraný na prevenciu poškodzovanie zdravia vplyvom UV žiarenia pri opaľovaní v soláriách. Nórsko-švédska štúdia vykonaná v roku 2003 preukázala významný vzostup melanómu u žien, ktoré pravidelne navštevovali soláriá a používali opaľovací lôžka. To však neznamená, že rozumná frekvencia návštevy solárií nemôže byť napríklad pred odchodom na dovolenku do južných krajín účelná. UV žiarenie rovnako pomáha pri liečbe niektorých kožných ochorení. Takáto liečba sa musí uskutočňovať pod dohľadom lekára. Vyslovene nevhodné sú solária len pre I. fototyp.

Príliš vysoké dávky UV žiarenia vždy škodí zdraviu a je ľahostajné, či je získame prirodzeným opaľovanie alebo v soláriu.